Obowiązkowy split payment, cz.III

in
Obowiązkowy split payment, cz.III

Wykaz towarów i usług, dla których stosowany jest obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności.

Pełen wykaz towarów i usług, dla których zdefiniowano obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności znajdą Państwo w załączniku nr 15 do ustawy. Bardzo prosimy o zapoznanie się z tym dokumentem, dostępnym tutaj. Wykaz ten jest bardzo obszerny, w niniejszym artykule postaramy się zwrócić Państwa na najpowszechniej występujące towary i usługi. Niemniej nie zwalnia to Państwa z zapoznania się z pełnym wykazem i stosowania mechanizmów obowiązkowej podzielonej płatności dla faktur o wartości powyżej 15000zł brutto zawierających towary i usługi wymienione w załączniku, a także z solidarnej odpowiedzialności w przypadku niezastosowania dobrowolnie przelewu split payment w przypadku faktur poniżej 15000zł.

Usługi budowlane

Załącznik nr 15 obejmuje niemal wszystkie usługi budowlane. Zarówno te ogólnobudowlane, jak wznoszenie budynków, jak i specjalistyczne, np. instalacyjne. Również wszelkiego typu remonty będą klasyfikowane w tej kategorii. W przypadku świadczenia takich usług należy zwrócić uwagę, że dotychczas mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte były tylko usługi świadczone jako podwykonawca, obecnie obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności dotyczy wszelkich świadczonych usług budowlanych, o ile wartość faktury jest większa niż 15000zł brutto.

Proszę również pamiętać, że w przypadku faktur mniejszych niż 15000brutto, nie musimy korzystać z przelewu split payment, jednak narażamy się na solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku przez wykonawcę. Z naszego doświadczenia wiemy, że szczególnie drobne usługi remontowe często świadczone są przez nierzetelnych podatników, dlatego szczególnie w tym przypadku sugerujemy stosowanie przelewu split payment w każdym przypadku.

Raz jeszcze przypominamy, że obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz solidarna odpowiedzialność za podatek dotyczy wszystkich podatników, również tych zwolnionych z VAT, którzy sami nie rozliczają podatku.

Sprzęt elektroniczny

Kolejną powszechnie nabywaną grupą towarów są różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Załącznik nr 15 obejmuje w szczególności komputery, w tym laptopy, notebooki i tablety, telefony komórkowe, w tym smartfony, konsole do gier, telewizory, aparaty fotograficzne, kserokopiarki, urządzenia peryferyjne, jak drukarki, skanery, klawiatury, części składowe komputerów, jak procesory, pamięci, dyski SSD, inne urządzenia elektroniczne, jak np. terminale POS.

Tutaj również warto zauważyć, że wcześniej obowiązek odwrotnego obciążenia dotyczył tylko dostaw o wartości powyżej 20000zł, obecnie obowiązek dotyczy wszystkich faktur o wartości powyżej 15000zł, a solidarna odpowiedzialność wszystkich faktur poniżej 15000zł, które nie zostały zapłacone przy użyciu dobrowolnego przelewu split payment. Ponieważ bardzo często sprzęt tego typu kupujemy płacąc gotówką lub kartą, ważne jest, żeby nabywać go od zaufanych dostawców. W przypadku zakupu w internecie, od nieznanych nam dostawców, rekomendujemy dokonywanie płatności przelewem split payment.

Części samochodowe

Załącznik nr 15 zawiera rozbudowany katalog części do samochodów i motocykli, w tym opon. Natomiast nie zawiera usług naprawy pojazdów. Dlatego istotne jest rozróżnienie, czy oddając samochód do serwisu nabywamy kompleksową usługę naprawy samochodu, czy też zakupujemy części oraz usługę polegającą na ich montażu. W przypadku zakupu części zobowiązani jesteśmy do stosowania metody podzielonej płatności, w przypadku faktur na kwotę powyżej 15000zł. W przypadku mniejszych faktur wciąż jesteśmy narażeni na solidarną odpowiedzialność za uregulowanie podatku, dlatego warto zastosować dobrowolny przelew split payment, zwłaszcza zakupując części (w tym opony) w przypadkowym serwisie.

Pozostałe towary i usługi

Wśród bardzo popularnych towarów, nabywanych lub sprzedawanych przez przedsiębiorców, warto wymienić jeszcze tusze i tonery do drukarek, folię typu stretch czy paliwa silnikowe, chociaż akurat w przypadku paliw wyłączono odpowiedzialność solidarną przy zakupie paliwa do zbiornika w samochodzie.

Katalog towarów i usług jest bardzo szeroki, jednak zakupy lub sprzedaż wielu z nich będzie dla większości przedsiębiorców rzadkością. Wśród pozostałych towarów warto wymienić:

– wszelkie wyroby metalowe,

– węgiel, koks i olej rzepakowy,

– metale szlachetne,

– odpady i surowce wtórne.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z kompletnym załącznikiem nr 15 do ustawy. Proszę pamiętać, że obowiązek stosowania metody podzielonej płatności mają Państwo nawet wtedy, gdy sprzedawca nie umieści na fakturze zwrotu „mechanizm podzielonej płatności”. Natomiast w przypadku zakupów towarów z załącznika na podstawie faktur o mniejszej wartości, zachęcamy do korzystania z dobrowolnego przelewu split payment, co uchroni Państwa przed solidarną odpowiedzialnością za uregulowanie podatku.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + dwa =