Zmiana zasad wystawiania faktur do paragonów od nowego roku

in
Zmiana zasad wystawiania faktur do paragonów od nowego roku

Od 1 stycznia 2020r. zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Taką fakturę będzie można wystawić wyłącznie do paragonów, które będą zawierały numer NIP nabywcy. Na tę zmianę powinniśmy zwrócić uwagę wszyscy, nie tylko podatnicy ewidencjonujący obrót za pomocą kas fiskalnych.

Przede wszystkim będziemy musieli pamiętać, że jeżeli zakup ma być dokonywany na rzecz firmy, od 1 stycznia będziemy musieli poinformować o tym sprzedawcę przed zakupem. Bowiem jeśli zarejestruje on sprzedaż na kasie fiskalnej (bez wskazania naszego numeru NIP), to później nie będzie mógł wystawić faktury VAT. Co więcej, nie będziemy mogli od niego tego żądać. Stracimy więc możliwość rozliczenia tego wydatku w naszych podatkach. Pamiętajmy, że nie dotyczy to tylko zakupów w sklepach detalicznych. Rejestrowana na kasach fiskalnych jest też sprzedaż znacznej części sklepów internetowych. Przy zakupach przez internet również będziemy musieli pamiętać, aby konieczność wystawienia faktury zgłaszać przy składaniu zamówienia.

Sprzedawcy, posiadający kasy fiskalne, również będą musieli zmienić swoje procedury. Przede wszystkim nie wszystkie kasy fiskalne posiadają możliwość wpisania numeru NIP na paragon. Jeśli nie dysponujemy przystosowaną kasą, to w przypadku chęci otrzymania przez klienta faktury, musimy mu wystawić fakturę, nie nabijając na kasę paragonu.